Společnost Beckhoff Česká republika dodává pracovní sílu a produkty pro systém podporující léčbu koronaviru
Nekonvenční ventilační tým (NVT) pod vedením profesora Karla Roubíka, člena Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, vyvinul ve velmi krátké době prototyp nákladově efektivního plicního ventilátoru CoroVent. Účelem je předcházet kolapsu českého zdravotnictví očekávaného v případě prudkého nárůstu počtu infikovaných koronavirem. Tomáš Halva, generální ředitel naší české dceřiné společnosti, zdůrazňuje naléhavost projektu, který je finančně podporován z mnoha různých zdrojů, včetně crowdfundingu: „Nemůžeme ztrácet čas a musíme dodat funkční zařízení do pár dní, nanejvýš týdnů. Celá myšlenka se zrodila asi před 10 dny a je opravdu výjimečné, že prototyp byl k dispozici pro testování během jednoho týdne.“
Věda a průmysl úzce spolupracují
Vývojový tým tvoří asi 15 odborníků z různých společností a univerzit, vybraných profesorem Karlem Roubíkem a jeho kolegy prostřednictvím osobních kontaktů a prostřednictvím internetu. Patří mezi ně i Tomáš Halva: „Osobně znám jednoho z iniciátorů a na základě jeho příspěvku na Facebooku, týkajícího se tohoto projektu, jsem mu okamžitě zavolal a zeptal jsem se, jak by Beckhoff mohl pomoci. Ve výsledku tento projekt pomůže mnoha lidem a snad i zachrání životy. A co více, pan profesor Karel Roubík je nejlepším odborníkem v oboru plicních ventilátorů v České republice a v minulosti již taková zařízení pro různé aplikace úspěšně vyvíjel. “
Technicky se podle Tomáše Halvy jedná o spojení odborných znalostí z lékařských, elektrických a pneumatických systémů tím správným způsobem. Ventilátor je speciálně navržen pro léčbu pacientů s infekcí koronaviru, pro které není vhodný každý plicní ventilátor. Navíc omezení ventilátoru na funkce nezbytné pro léčbu koronaviru a zajištění bezplatné vývojové služby od odborníků výrazně snižuje náklady na toto zařízení.
Řídicí technologie a software od Beckhoff
V tomto týmu je Beckhoff zodpovědný za řídicí systém, který zajišťuje velmi jednoduchý provoz zařízení a umožňuje tak použití i personálem nemocnic, který není přímo na tyto řídicí systémy proškolen. Tomáš Halva vysvětluje: „Jako bezplatnou podporu projektu jsme navrhli řídicí systém a naprogramovali jsme ovládací program, včetně vizualizace, během jediného víkendu. Zvláštní poděkování patří mým dvěma kolegům, Matúšovi Adamcovi a Zdenku Kosourovi, kteří jsou oba skvělí aplikační inženýři a programátoři. Velmi nám pomohl i zbytek našeho technického týmu, protože převzali další úkoly od Matúše a Zdenka. Jsem opravdu hrdý na celý tým a rád bych jim poděkoval za toto skvělé úsilí!"